CARNEEVAL ULTRAPRÉMIOVÉ KRMIVO PRO PSY

Zákazník

Mastné kyseliny, Omega 3 a 6

O pozitivním vlivu mastných kyselin na zdraví lidí a zvířat asi nikdo z nás nepochybuje. Dnešní trh je doslova zaplavený výrobky s nápisy zázračné, jedinečné, skvělé Omega 3 a 6. Co jsou tedy mastné kyseliny a k čemu jsou dobré? A víte o nezbytnosti přijímat tyto kyseliny ve správném poměru?

Mastné kyseliny

Mastné kyseliny jsou obsaženy v rostlinných i živočišných tucích a patří mezi jeden ze základních energetických zdrojů. Dosud bylo v přírodních tucích identifikováno více než 100 různých mastných kyselin. Jedním z několika způsobů dělení těchto mastných kyselin je na nasycené a nenasycené. Mastné kyseliny nasycené si dokáže naše tělo stejně jako tělo psa samo vytvářet. Naopak většinu nepostradatelných nenasycených kyselin je nutné přijímat spolu s potravou.

Esenciální mastné kyseliny

Tyto nenasycené mastné kyseliny musí organismus získávat z potravy, proto jsou označovány jako „esenciální mastné kyseliny“. Jsou důležitou součástí a podporují zdravý růst a funkci každé buňky. Tvoří stavební prvek buněčné membrány. Mohou být také tělem využity i k syntéze dalších důležitých mastných kyselin.

Omega 3 - kyselina alfa-linolová (ALA)

Omega-3 bychom hledali především v tučných rybách jako jsou například losos nebo sleď, ale také ve lněném nebo řepkovém oleji a vlašských ořeších. Mezi nejznámější z omega-3 mastných kyselin bezpochyby patří kyselina eikosapentaenová (EPA) a kyselina dokosahexaenová (DHA).

Omega-3 mastné kyseliny hrají důležitou roli ve fungování mozku, snižují riziko srdečního onemocnění, napomáhají předcházet ateroskleróze a kardiovaskulárním onemocněním. Snižují hladinu krevních tuků a zabraňují srážlivosti krevních destiček.

Omega-3 udržuje tělo zdravé hlavně tím, že pomáhá v boji proti zánětům. Působí tedy PROTI-ZÁNĚTLIVĚ.

Nedostatek Omega-3 může vést například k únavě, depresím, zácpě, bolestem kloubů. Omega-3 kyseliny pomáhají snižovat krevní tlak a cholesterol. Jejich snížená hladina zvyšuje riziko vzniku nádorového onemocnění.

Omega 6 - kyselina linolenová (LA)

Omega-6 se velké míře vyskytuje v semenech a rostlinných olejích, především ve slunečnicovém oleji.

Omega-6 je důležitá při hojení zevních poranění, přispívá ke zvýšení váhy a podporuje zdravou kůži a srst.

Působí PRO-ZÁNĚTLIVĚ, což znamená, že když si náš pes vrazí pod kůži například třísku, omega-6 napomůže hnisání, a tím ji dostat z těla ven.

Velmi důležitý je správný poměr !!!

Poměr omega-3 a 6 vyjadřuje v jakém vzájemném množství by měly být tyto mastné kyseliny konzumovány.

Stručně řečeno omega-6 působí PRO zánětlivě a naopak omega-3 PROTI zánětlivě, proto je vyvážený poměr těchto dvou kyselin nutností.

Špatnou stravou, tedy špatným poměrem těchto dvou kyselin, můžeme u psa zapříčinit častější výskyt nemocí a zánětů.

Výskyt omega-3 kyseliny je co do koncentrace mnohem vzácnější než je tomu u omega-6 a je třeba si proto cíleně vybírat potraviny s jejím obsahem.

Velká řada výrobců krmiv uvádí vysoký obsah omega kyselin, ale už neříká, že množství 0mega-6 několikanásobně převyšuje často velmi nízký obsah omega-3.

vystoupat nahoru